Seramik Sır Reçeteleri El Kitabı

/Seramik Sır Reçeteleri El Kitabı
Seramik Sır Reçeteleri El Kitabı 2018-09-15T19:14:12+00:00

Seramik Sır Reçeteleri El Kitabı

 65,00

Sır konusu gerek artistik seramiklerde ve gerekse endüstriyel seramiklerde büyük önem taşımaktadır. Endüstriyel seramiklerde sırlar, fabrikalarda bünyenin özelliğine bağlı olarak geliştirilip gerek frit şeklinde ve gerekse ham şekliyle hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Stüdyo seramikçileri ise genellikle sır gereksinimlerini kullanıma hazır olarak satılan ticari sırlarla karşılamakta, gerektiği hallerde bunlar üzerinde çalışarak kendi koşullarına göre düzenlemeler yapmaktadırlar. Bu çalışmalar da uzun zaman süreçlerinde tamamlanmaktadır.

Özgün Adı: The Potter’s Book Of Glaze Recipes
Yazar: Emmanuel Cooper
Çevirmen: Zeliha Mete
ISBN: 9786054146048
SATIN AL

Üretici firmanın sır bünyesinde bazı değişiklikler yapması veya seramikçinin sır satın aldığı firmayı değiştirmesi gibi nedenlerle kullanılan sırların özellikleri de değişeceğinden seramikçiler yeniden bu sırları kendi koşullarına uyarlamaya çalışırlar veya başka çözüm yöntemlerine yönelirler. Bu nedenle her seramikçinin kendi hammaddesini kullanarak kendine özgü temel bir sır oluşturması ve buradan çıkarak alternatifler üretmesi izlenmesi gereken en doğru yoldur.

Emmanuel Cooper’ın bu temel fikirden yola çıkarak hazırladığı bu kitapta listelenen tüm sırlar genellikle farklı sıcaklıklardaki temel sır reçetelerini kapsamakta ve bu temel sırlardan çıkılarak bünye bileşimine, pişirim atmosferine, sır kalınlığına, renklendirici miktarına ve pişirim hızına bağlı olarak elde edilebilecek sır çeşitleri hakkında bilgi verilmektedir. Bazı özel efektli sırların sonuçları da renkli sır plakaları ile resimlendirilmiştir.

Ayrıca listelenen sır reçetelerinde kullanılan bazı İngiliz orijinli hammaddelerin ülkemizdeki ve Amerika Birleşik Devletlerindeki eşdeğerleri gösterilerek bu konudaki tereddütlerin giderilmesine çalışılmıştır.

Kitabın seramik ile uğraşanlara, özellikle kendi sırını hazırlamaktan keyif duyan seramikçilere, öğrencilere, faydalı olacağını ümit ediyorum.

 Sayfa Sayısı: 208  Baskı Yılı: Mart 2011  Boyut: 17 x 21 cm  Kağıt Türü: Karton Kapak / Mat Kuşe