Estetik ve Sanat Notları Moissej Kagan

/Estetik ve Sanat Notları Moissej Kagan
Estetik ve Sanat Notları Moissej Kagan 2018-09-15T19:08:59+00:00

Estetik ve Sanat Notları Moissej Kagan

 45,00

Bizim burada tanıtamaya çalıştığımız şey, güzel-olanın, estetiğin biricik temel taşı olmadığıdır. Estetiğin tüm temel taşları, kendi bütünlükleri içinde, birbirleriyle karşılıklı ilişkileri ve karşılıklı etkileşimleri içinde araştırılmalıdır.

Estetik yalnızca güzel-olanın bilimi değildir; daha kapsamlı, daha doğru ve tam olarak dile getirirsek, estetik, insanın çevresinde yatan, insanın pratik etkinliği içinde yarattığı ve gerçekliği yansıtan sanatta saptanabilen tüm estetik değerlerin zenginliğini araştıran bilim dir.
Bu anlamda estetik, gerçekliğin insanlar tarafından estetik özümlenmesinin bilimi olarak tanımlanabilir. Ancak, bu tanımlama bitmiş bir tanımlama olarak görülmemelidir. Çünkü estetik değer taşıyan çok şeyin yanı sıra, özel yeri olan bir tanesi daha vardır ki, o da sanattır

Yazar: S. Moissej Kagan
Çevirmen: Aziz Çalışlar
ISBN: 9786054146000
SATIN AL

Güzellik ile sanat arasındaki ilişki sorusu estetik bilimini yararlı olanın, siyasal, etik ve dinsel- olanın da çözümü gerekmektedir. Bu bakımdan, hiç kuşkusuz, güzellik ile sanat ya da tam tersine çevirirsek, estetik- olan ile sanatsal – olan, birbirinden görece bağımsız iki ayrı alanı oluştururlar.
Ancak bu ikisi, öylesine sıkı bir bağıntı içinde bulunurlar ki, birisi ötekinden kopuk ele alındığı zaman, ikisinin de gerçek özü kavranamaz hale gelir.
Bu yüzden, sanatsal-olanı estetik- olandan ayıran, sanatın özünü çok dar, yetersiz, tek- yanlı yorumlayan hiçbir düşünür kadar; sanatsal- olanın estetiksel olandan mutlak bağımsızlığını ilan eden hiçbir kuramcı da sanat ile güzellik arasındaki bağıntı sorununa herhangi bir çözüm getiremez; Kapıdan kovdukları misafir pencereden içeri girer.

 Sayfa Sayısı: 640  Baskı Yılı: Ekim 2008  Boyut: 15 x 21 cm  Kağıt Türü: Karton Kapak